Dvadeset je godina prošlo od otvorene agresije na Republiku Hrvatsku od strane Srbije, Crne Gore, JNA i dijela pobunjenih Srba iz Hrvatske, pada Vukovara kao simbola otpora i stradanja te proglašenja slobodne i suverene Hrvatske. To recentno i još uvijek bolno razdoblje hrvatske povijesti, čiji su „odjeci“ svakodnevno prisutni kako u javno-političkom životu tako i u svakodnevnom životu „malog“ čovjeka, tema je izložbe Hrvatskog povijesnog muzeja pod nazivom Domovinski rat.
Domovinski rat je razdoblje novije hrvatske povijesti od 1991. do 1995. godine. U širem smislu obuhvaća razdoblje koje je neposredno prethodilo otvorenoj srpskoj agresiji, od ljeta 1990., do mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja 1998. godine u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske.
O tim sudbonosnim godinama stvaranja hrvatske države, koja se u nametnutom ratu morala obraniti od srpske agresije, svjedoče odabrani predmeti iz zbirki Hrvatskoga povijesnog muzeja i srodnih institucija te osobni predmeti posuđeni od sudionika Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Izložba u uvodnom dijelu donosi refleksije Domovinskog rata 20 godina poslije u hrvatskoj svakodnevici te sjećanja sudionika. U središnjem dijelu izložbe prezentira se kronološko-tematski prikaz Domovinskog rata. Kraj izložbe svojevrsni je hommage svima onima koji su sudjelovali u ratu i dali svoj život za domovinu.
Izložbene cjeline:
Prolog: Domovinski rat 20 godina poslije
I. Raspad Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i put Hrvatske prema osamostaljenju
II. Srpska pobuna u Hrvatskoj
III. Agresija, obrana i ratna stradanja
IV. Između akcije i diplomacije
V. Oslobađanje i mirna reintegracija
Epilog: In memoriam
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Autori izložbe:
Matea Brstilo Rešetar, Ivica Nevešćanin, Andreja Smetko
Likovni postav:
Nikolina Jelavić Mitrović
1. prosinca 2011. - 28. listopada 2012.
U muzejskoj suvenirnici možete kupiti publikacije i suvenire vezane uz izložbu Domovinski rat.
Pogledaj izložbu