Izložba „MAČ – jednom davno ...” održana je u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu 2021. godine, da bi dvije godine kasnije, zahvaljujući suradnji Hrvatskog povijesnog muzeja i Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda gostovala u Kući Ivane Brlić Mažuranić u Slavonskom Brodu. Poveznica s izložbom bile su Ivanine „Priče iz davnine” – „Lutonjica Toporko i devet župančića” i „Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica”, a Kuća Ivane Brlić Mažuranić poslužila je kao savršena kulisa. Postoji još jedna važna poveznica izložbe i Slavonskog Broda – neki od mačeva koji su predstavljeni na izložbi, otkriveni su u rijeci Savi u blizini Slavonskog Broda – jedan kod Dubočca, a drugi „podno planine Motajice”.
***
Izložba se sastoji od dva dijela. U prvom dijelu izložbe predstavljeni su srednjovjekovni mačevi, dok je u drugom dijelu prezentirana fascinacija mačem i viteštvom danas – kroz književnost, film, kazalište, glazbu ...
Prvi dio izložbe s 13 izuzetno vrijednih srednjovjekovnih mačeva „viteškog doba” od 11. do početka 16. stoljeća iz fundusa Hrvatskog povijesnog muzeja, velikim se dijelom temelji na stručnoj i znanstvenoj obradi mačeva iz Zbirke oružja koju je Hrvatski povijesni muzej 2009. godine objavio u katalogu zbirke „Mačevi viteškog doba u Hrvatskoj”. Mačevi s područja Hrvatske ne odstupaju od tipologije, sustava i karakteristika istodobnih mačeva diljem Europe. Običaji i obredi povezani s tim mačevima jednaki su onima u drugim dijelovima Europe te svjedoče o zajedničkoj kulturi koju i danas baštinimo.
Ovaj dio izložbe popraćen je pričama o maču i viteštvu preko ilustracija Milana Trenca, te završava interaktivnom inastalacijom „Mač u kamenu” koja posjetitelju otkriva je li pravi vitez i nasljednik legendarnog kralja Arthura ...
Drugi dio izložbe odgovara na pitanje kakve sve veze srednjovjekovni mačevi i viteštvo imaju sa suvremenošću ...
Ako se vodimo pretpostavkom da je povijest učiteljica života, onda je mač jedan od njenih najjačih simbola koji su dandanas snažno prisutni u mnogim aspektima društva – od visoke do popularne kulture, pogotovo popularne kulture, koja svoje korijene vuče iz ljudskog sjećanja te je dio naše svakodnevice.
Mač je svugdje – na naslovnicama knjiga, u crtanim romanima, društvenim igrama, kroz njega se satirom i humorom komentira politička i društvena svakodnevica, utkan je u glazbu koju volimo i video igre kroz koje se opuštamo, nalazi se na reklamama, prodaje razne proizvode i gledamo ga s malih i velikih ekrana. Vrijednost mača danas je prepoznala industrija zabave kroz koju doživljavamo povijest na potpuno novi način, a dio je i edukativnih sadržaja koji generacijama mladih, pa i onima koji više nisu mladi, približavaju našu burnu prošlost. Ukratko, zapadna civilizacija kolektivno je u svojoj podsvijesti nastavila živjeti uz ovaj simbol s mnogostrukim značenjima koji će nas još dugo pratiti.
***
Poruka ove izložbe je da je mač nositelj simbola i izraz je dubokih vrijednosti u svakom društvu koje ga je koristilo. To je vrlo konfliktan predmet, predmet umjetnosti, znanosti, iznimno visokog tehničkog umijeća, izražaj je jezika i nositelj mitova. Iako ih sada, izložene u muzeju, promatramo i divimo im se kao umjetničkim djelima ili vrhunskim obrtničkim proizvodima – ne smijemo zaboraviti da nisu nastali kako bismo im se danas divili, već kao oružje, sredstvo za borbu koje je sposobno spasiti, ali i oduzeti život.
_____________________
Kuća Ivane Brlić Mažuranić (Slavonski Brod), 14. prosinca 2023. - 29. veljače 2024.
Izložba je održana u izvanrednim okolnostima za Hrvatski povijesni muzej koji je zbog posljedica potresa od 22. ožujka 2020. godine do daljnjega zatvoren za javnost. Unatoč nemogućnosti djelovanja u vlastitom prostoru, baroknoj palači Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch u Zagrebu, Hrvatski povijesni muzej svojim izložbenim djelovanjem prije svega nastoji opravdati svoje poslanje te do obnove proaktivno djelovati u smjeru realizacije prvog stalnog postava. Ova izložba, realizirana od dvije baštinske institucije, Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda i Hrvatskog povijesnog muzeja primjer je uspješne međumuzejske suradnje.
Izražavamo zahvalnost Galeriji umjetnina grada Slavonskog Broda na ustupljenom prostoru i kolegijalnoj pomoći te svima koji su pridonijeli ostvarenju izložbe.
ORGANIZATORI IZLOŽBE
Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda
Hrvatski povijesni muzej
AUTORI IZLOŽBE
Leon Bošnjak (Hrvatski povijesni muzej)
Petra Braun (Hrvatski povijesni muzej)
Ana Filep (Hrvatski povijesni muzej)
KUSTOS IZLOŽBE
Tanja Momčilović (Kuća Ivane Brlić Mažuranić)
LIKOVNI POSTAV I VIZUALNI IDENTITET
Ana Filep (Hrvatski povijesni muzej)
Ivo Margaretić (Hrvatski povijesni muzej)
Ivica Tarle (Hrvatski povijesni muzej)
KONZULTANTI
Dora Bošković, muzejska savjetnica u mirovini
Damir Doračić (Arheološki muzej u Zagrebu)
IZLOŽBENE ILUSTRACIJE
Milan Trenc
STRUČNI SURADNICI
Vanja Budišćak (Odsjek za povijest hrvatskog kazališta HAZU)
Charlotte Frank (Grafička zbirka Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu)
Maja Karić (Grafička zbirka Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu)
Juraj Kukoč (Hrvatska kinoteka / Hrvatski državni arhiv)
Maša Pokupčić (Hrvatski povijesni muzej)
Snježana Šute (Hrvatska kinoteka / Hrvatski državni arhiv)
INTERAKTIVNA INSTALACIJA „MAČ U KAMENU”
Goran Kaurić („Craft Lab“); Mateo Marcelić
CRTEŽI
Ana Filep (Hrvatski povijesni muzej)
Miljenka Galić (Arheološki muzej u Zagrebu)
FOTOGRAFIJE
Ivana Asić, muzejska fotografkinja (Hrvatski povijesni muzej); Mladen Ban; Anja Mitrović; Maciej Kopciuch („Swordmaker”, ArtofSwordmaking.com / Poljska); Filipa Sršen, Ivan Dadić (kovačnica „Poema Incudis“, Donji Muć); Marko Štuhec (Udruga „Ars Gladiatoria“, Zagreb); Deniver Vukelić, Udruga „Red Čuvara grada Zagreba“
MULTIMEDIJA
Ivana Asić (Hrvatski povijesni muzej), Ivan Sertić (projekcija „Netaknuti Zagreb“)
Maja Karić (projekcija „Simboli i oznake“)
Zdenka Šinkić (Hrvatski povijesni muzej)
Ivica Tarle (Hrvatski povijesni muzej)
ZVUČNA KULISA
Maja Karić
Maciej Kopciuch „Swordmaker”, ArtofSwordmaking.com (Poljska)
EDUKATIVNO-PEDAGOŠKI PROGRAMI UZ IZLOŽBU
Jelena Roboz (Hrvatski povijesni muzej)
Tanja Momčilović (Kuća Ivane Brlić Mažuranić)
PRIJEVOD
Leon Bošnjak (Hrvatski povijesni muzej)
Petra Braun (Hrvatski povijesni muzej)
TEHNIČKI POSTAV
Hrvatski povijesni muzej: Ivo Margaretić, Ozren Solić, Ivica Tarle, Mario Zrakić
Kuća Ivane Brlić Mažuranić
POSUDITELJI
obitelj Abramović; Martina Agatić; Marko Anić-Hrvoj; Lucas Andres Mora Asić; Domagoj Brezovec; Božidar Domagoj Burić; Ivana Drašner, udruga „Almarenska družina“; Goran Fijan; Ivan Filep; Mislav Gorupec, UMS „Agram“; Tamara Ilić Olujić; Maja Karić; Nino Karić; obitelj Kraker; Josip Lacković, Atletski klub Varaždin; Miro Mioč; Anja Mitrović; Adam Muto (Sjedinjene Američke Države); Vedran Pavić; Maša Pokupčić; Nikica Porubić; Miroslav Rezić; Jelena Roboz; Milan Trenc
„Adorea – Olomouc“ (Češka); „Akademia Szermierzy“ (Poljska); „Galatia Films“, izvršni direktor Daniel McNicoll (Sjedinjene Američke Države); Gradska knjižnica Slavonski Brod; Hrvatska kinoteka (HDA – Hrvatski državni arhiv); Hrvatska radiotelevizija; Kinematografi Osijek d.d.; Kolektiv SKROZ, Zagreb; Muzej grada Zagreba; Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK); Odsjek za povijest hrvatskog kazališta HAZU; Paradox Interactive – video game development studio (Švedska); TaleWorlds Entertainment – video game development studio (Turska); Triternion Studios – video game development studio (Europska unija i Kanada); Udruga minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara „Agram”; Udruga Tolkienovih obožavatelja „Almarenska družina”; Warhorse Studios – video game development studio (Češka); Zagrebačka pivovara d.o.o.
FOTOGRAFIJE:
Ivana Asić (likovni postav)
Radio Brod (otvorenje izložbe)