Zbirka predmeta iz svakodnevnog života je tipološki i sadržajno najraznovrsnija zbirka Hrvatskog povijesnog muzeja. Pod zajedničkim nazivnikom „svakodnevice“, u Zbirci se čuvaju predmeti koji svjedoče o kulturi društva (stanovanja, odijevanja, prehrane i običaja) od ranog novog vijeka do danas.
Zbirka sadrži uobičajene predmete svakodnevne upotrebe, ali i raritetne predmete od nacionalnog značaja koji dokumentiraju podjednako život i djelovanje „velikih“ i “malih“ ljudi, raznih društava i udruga, način života i stilove pojedinih povijesnih razdoblja te prijelomne događaje i dominantne društvene procese koji su obilježili život stanovnika Hrvatske, prije svega kontinentalne Hrvatske, u različitim društvenim i državnim uređenjima, posebice tijekom 19. i 20. stoljeća.
Prema funkciji i njihovoj brojčanoj zastupljenosti, predmete možemo razvrstati u nekoliko skupina: obrtnički (cehovski) predmeti i industrijska ambalaža, predmeti umjetničkog obrta i spomen-predmeti, kućanski predmeti i namještaj, civilna odjeća i tekstil (uključujući i modni pribor, ručne radove i nakit), predmeti vezani uz razonodu i slobodno vrijeme (igračke, sportski rekviziti, lule i pribor za pušenje, glazbeni instrumenti), oruđe i pribor (mjere i mjerni instrumenti, pisaći pribor, razni alati i oruđe), medicinski pribor i ljekarnički predmeti te komunikacijska sredstva (nosači zvuka i uređaji za reprodukciju zvuka, natpisne ploče, transparenti, amblemi, suveniri i promidžbeni predmeti raznih organizacija i političkih stranaka).
Prema sadržaju ističu se skupine predmeta vezane uz obiteljske ostavštine hrvatskih banova Josipa Jelačića i Ivana Mažuranića, odijevanje iliraca u vrijeme Hrvatskog narodnog preporoda i odijevanje istaknutih pripadnika društva (magnatske odore i nakit) te predmeti darovani istaknutim političarima poput Ante Starčevića ili Stjepana Radića. Posebna je cjelina predmeta vezana uz stare mjere i djelovanje cehovskih udruženja na području banske Hrvatske. Događaje iz prijelomne 1918. godine simbolično predstavlja nakit darovan Narodnome vijeću Slovenaca, Hrvata i Srba, dok je život u novoj jugoslavenskoj zajednici dokumentiran putem spomen-predmeta načinjenih u povodu obilježavanja raznih obljetnica iz kulturnog života. Iz tog razdoblja datira brojna skupina svakodnevnih kućanskih predmeta. Značajnu skupinu predstavljaju predmeti partizanske provenijencije, poput dijelova tiskare, ljekarničkog pribora i kazališnih kostima, kao i ručni radovi s posvetama Josipu Brozu Titu ili osobni predmeti Vladimira Nazora. Razdoblje života u socijalističkoj Jugoslaviji predstavljaju predmeti industrijske ambalaže i svakodnevni kućanski predmeti, kao i svjedočanstva djelovanja organizacija poput Saveza pionira Jugoslavije i AFŽ-a te omladinskih radnih akcija. Najnovije razdoblje suvremene i samostalne Hrvatske predstavlja skupina predmeta veznih uz Domovinski rat i djelovanje političkih stranaka.
Posebnu cjelinu čine predmeti „teške povijesti“, koji dokumentiraju ratnu stvarnost i ljudska stradanja u vrijeme Prvog svjetskog rata (predmeti izrađeni na bojištu i patriotski, promidžbeni predmeti), Drugog svjetskog rata (predmeti logoraša ustaških i nacističkih logora, predmeti izrađeni u izbjegličkom logoru El Shatt u Egiptu) i Domovinskoga rata (predmeti prognanika i izbjeglica, logoraški predmeti izrađeni u srpskim logorima i zatvorima).
Kustosica Zbirke
Andreja Smetko, viša kustosica